GEMLİK

Gemlik Hakkında

Gemlik`in üç tarafı kısmen ihtiyarlamış tek ve sıradağlarla kuşatılmış olup yalnız batısı Marmara Denizi`ne doğru açıktır. İznik Gölü`nden gelen Karsak Deresi Gemlik`i ikiye bölmüştür. Kuzeyden Samanlı Dağlarıyla güneyden Katırlı Dağları`nın batıya doğru uzantıları Gemlik Körfezi`ni kapalı bir havza haline sokmuştur. Samanlı Dağları`ndan ayrılan bazı kollar kıyıya dik bir şekilde inerek sivri burunlar oluşturmuştur.

Gemlik, Bursa civarında kurulan en eski kenttir. Tarihi MÖ 12. yüzyıla kadar uzanır. Efsaneye göre Gemlik`e ilk olarak Herkül`ün geldiği ve buraya kaybolan arkadaşı `Syrus`un adını verdiği söylenir. Daha sonra MÖ 630`da Milet`ten gelen kolonilerce Kios adıyla yeniden kurulur. Daha sonra MÖ 556`da Lidya`lıların eline geçen bu kent, MÖ 499`da Perslerin eline geçmiş, MÖ 466`da Delos Konfederasyonu`na katılsa da MÖ 412`de yeniden Perslerin eine geçmiştir.

MÖ 334`te Büyük İskender`in eline geçen, daha sonra MÖ 301`de Büyük İskender`in eski komutanlarından Lysimakhos`un ve MÖ 281`de onu Korupedion savaşında yenen 1. Selevkos`un eline geçen kasaba, MÖ 280`de Bitinya Krallığı`nın korumasında bağımsız bir kent devletine dönüşmüş ve Roma`yla birlikte Makedonya Krallığı`na karşı ittifak kuran Etolya Birliği`nin müttefiği olması nedeniyle MÖ 202`de Makedonya Kralı V. Filip tarafından ele geçirilip yağmalanmış ve kayınbiraderi Bitinya Kralı 1. Prusias`a verilerek bağımsızlığına son verilmiştir. 1. Prusias buranın adını Prusias ad Mare (Denizdeki Prusias) olarak değiştirmiştir. MÖ 89 - MÖ 85 ve MÖ 73 - MÖ 71 arasında Pontus Kralı (Büyük) 6. Mithridates`in işgalinde kalan kent, MÖ 74`te Bitinya Krallığı`yla birlikte Roma Cumhuriyeti`ne (sonradan imparatorluk) geçmiştir.

-1 -2 -3 -4

2015 © Hisar Otel. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım BursaProje.